Розрахунок ваги сталі

7 способів відрізнити мідь від латуні

27.05.2021

Щоб безпомилково відрізнити латунь від міді в домашніх умовах, досить знати склад і деякі характеристики цих матеріалів.

Мідь – це чистий метал, а її сплав з цинком називається латунню. Через різного складу ці матеріали мають відразу кілька важливих відмінностей:

 • Колір. Мідь має червонуватий відтінок, тоді як латунь – жовта.
 • Вага. Мідь трохи важче латуні.
 • Твердість. Мідь – м’якше, латунь – твердіше.
 • Густина. У міді вона 8920 кг / м3, у латуні – від 8300 до 8700 кг / м3.

Слід відразу ж зазначити, що розпізнати в домашніх умовах, що перед нами – метал або його сплав, за допомогою магніту не вийде. Обидва матеріали їм не притягуються.

Однак існує кілька способів, як відрізнити мідь від латуні, не вдаючись до спектрального аналізу в лабораторних умовах. Всі вони описані нижче – від самого простого, до складного.

 1. Звернення до фахівця

Найпростіший спосіб визначити метал – показати його фахівцеві з досвідченим оком. З цим завданням легко впорається людина, що працює в металургії – ливарник і так далі. Відмінність міді від латуні зможе також виявити ювелір, працівник ломбарду, учитель хімії або досвідчений приймальник металевого брухту.

 1. Визначення за кольором

Самостійно визначити, мідне виріб або латунне, найпростіше по його кольору. Для точності рекомендується ретельно очистити поверхню металу від бруду і оксидної плівки. Як вже було сказано раніше – мідь має червонуватий відтінок, іноді коричневий або рожевий.

Якщо досліджуване виріб має жовтуватий колір, нагадує золото, то перед нами, швидше за все, латунь. І чим більше виражена жовтизна, тим більша частка цинку є в сплаві.

За кольором можна визначити метал методом порівняння зі свідомо відомим виробом. У побуті в якості мідного зразка можна використовувати електропровід, очищений від ізоляції і захисного лаку. Латунь можна побачити на вилках електроприладів – з цього сплаву робляться їх штирі.

 1. Визначення по звуку

Цей метод підходить тільки для великогабаритних предметів. Якщо вдарити будь-яким металевим інструментом по мідному виробу, то пролунає приглушений низькочастотний звук. При аналогічних діях з латунним предметом звук виходить більш дзвінким, високочастотним.

Ця особливість проявляється з тієї причини, що мідь трохи щільніше і важче, ніж її сплав з цинком. Для маленьких предметів описаний спосіб не підходить.

 1. Визначення по твердості

Якщо виріб тонкостінні, то склад іноді можна визначити по його податливості механічних навантажень. Так, мідь гнеться набагато легше, при цьому, вона не розтріскується і не ламається. Латунь – більш твердий і крихкий матеріал, тому виріб з нього простіше зламати.

Для товстостінних або монолітних виробів даний спосіб не підходить, так як зігнути їх не вийде.

 1. Визначення за допомогою хімії

Оксид цінкаЕтот спосіб відноситься до найпростішим і доступнішим, і одночасно є досить точним. Для визначення складу металу знадобиться розчин соляної кислоти. Такі рідини часто використовуються для очищення контактів при пайку в радіоелектроніці. Відповідно, кислоту можна купити в будь-якому радіомагазині. І коштує вона недорого.

Якщо не вдаватися в подробиці і не вдаватися до хімічних формул, то суть перевірки полягає в наступному. На поверхню досліджуваного металу необхідно нанести декілька крапель кислоти. Якщо це мідь, то вона просто очиститься і придбає свій натуральний червоний або рожевий відтінок. Якщо ж перед нами латунь, то на її поверхні буде проходити хімічна реакція з виділенням білої речовини – оксиду цинку.

 1. Визначення шляхом свердління

Якщо виріб здається в лом, тобто його не шкода буде пошкодити, то визначити його склад можна за допомогою звичайної дрилі і тонкого свердла по металу. При обробці міді за рахунок її м’якості і пластичності з-під свердла буде виходити довга закручується стружка.

У випадку зі свердлінням латуні можна буде спостерігати, як метал кришиться, а стружка має гострі кути. Довжина її, при цьому, буде невеликою.

 1. Визначення по щільності

Це найскладніший з описаних метод, і його рідко хто візьме на озброєння. Однак він досить ефективний і точний, а найголовніше, доступний для виконання в домашніх умовах.

Суть полягає в тому, що спочатку визначається точна маса досліджуваного вироби, а потім його обсяг. Знаючи щільність міді та латуні, по виявленим параметрам можна буде визначити склад матеріалу. Якщо предмет має складну форму, то його обсяг можна вирахувати шляхом занурення в ємність з водою. Для визначення ваги краще використовувати ваги з високою точністю.

Другие статьи

Погрузка металлолома
Області застосування вторинного металобрухту
Здаючи металобрухт, мало хто замислюється н...
Подробнее →
сбор металлолома
Який металобрухт приймають в пунктах прийому металобрухту?
Що приймають в металобрухт Одним з основни...
Подробнее →
7 способів відрізнити мідь від латуні
Щоб безпомилково відрізнити латунь від мід...
Подробнее →
Як відрізнити алюміній від нержавіючої сталі
В даному матеріалі представлені десять спо...
Подробнее →